Překlad z katalánštiny do italštiny
a z italštiny do katalánštiny

katalánština italština

V případě, že se dostanete do kontaktu s dvojicí jazyků italština - katalánština, Vaše jazykové nejasnosti dokonale vyřeší online překladač vět. S ním si budete moci pomoci přesně tam, kde se budete nacházet. Nenechá Vás na pochybách při komunikaci v hotelech, restauracích či obchodech v zahraničí. Vezměte ho s sebou kamkoliv a neprohloupíte.

 

katalánština - o jazyku

Katalánština je románský jazyk. Vyvinula se přibližně v 10. století z lidové latiny katalánských Pyrenejí. Jazykově je nejbližší jihofrancouzské okcitánčine, má však silné vazby i na španělštinu a portugalštinu, proto bývá často označována za jazyk přemosťující galsko-románské a iberorománske jazyky. Používá se hlavně v Katalánsku, na Baleárských ostrovech (Mallorca, Menorca, Eivissa, Formentera), ve Valencii, v části Aragonie ve Španělsku, je úředním jazykem v Andoře a používá se i v regionu Roussillon ve Francii a v okolí Alghero na Sardinii.

italština - o jazyku

Italština je románský jazyk, mluví jím asi 70 milionů lidí, z nichž většina žije v Itálii.

Standardní italština je založena na toskánských dialektech a je "kompromisem" mezi jazyky jižní Itálie a galo-románskými jazyky na severu. Ustálený toskánský standard byl však v průběhu posledních desetiletí mírně ovlivněn dialekty, jimiž se hovoří v Miláně, ekonomickém centru země.