Překlad ze slovenštiny do katalánštiny
a z katalánštiny do slovenštiny

slovenština katalánština

Katalánština patří mezi úřední jazyky ve Španělsku a pokud se chystáte do Katalánska (např. do Barcelony), může se vám hodit. Můžete si přeložit pár výrazů základní komunikace, případně překládat rovnou na místě. Za tímto účelem je zde iPrekladac.eu, který dokáže překládat z katalánštiny do slovenštiny a ze slovenštiny do katalánštiny. Pokud potřebujete rychlé řešení, zkuste si ho v mobilu nebo tabletě.

 

slovenština - o jazyku

Slovenština patří do skupiny západoslovanských jazyků (spolu s češtinou, polštinou a lužickou srbštinou). Slovensky se říká na Slovensku (asi 5 milionů lidí). Slovenština je oficiálně úředním jazykem Slovenska a Vojvodiny.

V souvislosti s velkou srozumitelností slovenštiny dovoluje český právní řád užívat slovenštinu, bez překladatele nebo tlumočníka v řadě právních a úředních úkonů. Týká se to společenského života na celém území státu, ale i soudnictví a úředních dokumentů, kde se mohou předkládat dokumenty i v slovenském jazyce.

katalánština - o jazyku

Katalánština je románský jazyk. Vyvinula se přibližně v 10. století z lidové latiny katalánských Pyrenejí. Jazykově je nejbližší jihofrancouzské okcitánčine, má však silné vazby i na španělštinu a portugalštinu, proto bývá často označována za jazyk přemosťující galsko-románské a iberorománske jazyky. Používá se hlavně v Katalánsku, na Baleárských ostrovech (Mallorca, Menorca, Eivissa, Formentera), ve Valencii, v části Aragonie ve Španělsku, je úředním jazykem v Andoře a používá se i v regionu Roussillon ve Francii a v okolí Alghero na Sardinii.